• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Español
Українська громада в усьому світі відзначає День Незалежності України як головне свято року
Опубліковано 31 травня 2013 року о 15:20

Генеральний Консул України в Барселоні Олександр Хрипунов, з нагоди 21-ї річниці Незалежності України, про урочистості, вибори до ВРУ та консульську сферу

Пане Олександре, чи планує українська діаспора Іспанії, зокрема і очолюване Вами відомство, якось особливо відзначити прийдешні День Державного Прапору та День Незалежності України?

Вже двадцять один рік поспіль українська громада в усьому світі відзначає День Незалежності України як головне свято року. Атрибутами незалежності та суверенітету будь-якої держави світу є державні символи, а саме Державний Прапор та Державний Гімн. З метою вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України, відповідно до Указу Президента України, 23 серпня в нашій країні відзначається День Державного Прапора. Напередодні свят Державного Прапора та Незалежності дипломатичні та консульські установи України за кордоном разом з організаціями української діаспори проводять спільні роз’яснювально-просвітницькі та урочисті заходи. Так і цього року в приміщенні Генерального консульства в Барселоні, в місцях компактного проживання співвітчизників в Каталонії та Валенсії впродовж серпня-вересня пройдуть урочисті збори, святкові концерти, ярмарки та різноманітні конкурси. Молоді українці, що проживають в консульському окрузі цього Генконсульства, отримають в урочистій обстановці перші паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Вся країна в очікувані виборів до Верховної Ради України, які як відомо пройдуть 28 жовтня ц.р. Враховуючи всі нововведення, як українська дип. місія готується до процесу волевиявлення заробітчан? Скільки українських виборців очікується на виборчих дільницях Іспанії, зокрема у Каталонії?

Головною подією внутрішньополітичного життя України у поточному році безумовно є проведення чергових виборів народних депутатів, які відбудуться у неділю 28 жовтня.

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 12 квітня 2012 року № 67, у Генеральному консульстві України в Барселоні за адресою 08034, м.Барселона, вул.Нумансія, 185 утворено закордонну виборчу дільницю на постійній основі №900029 у межах автономних областей: Каталонія, Валенсія, Балеарські острови.

Підготовка виборчого процесу проходить з неухильним дотриманням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», ухваленого 17 листопада 2011 року. Це стосується і процедур формування списку виборців, і вимог до розміру виборчої дільниці, кількісного складу дільничної виборчої комісії, інших організаційних питань. Беручи до уваги, що на консульському обліку в Генконсульстві перебувають понад 4 тис. співвітчизників, ця дільниця, відповідно до згаданого Закону, вважається великою. На жаль, значна кількість українців, що проживають в окрузі, поки що не стоїть на консульському обліку, а це ускладнює формування Державного реєстру виборців, їх інформування про виборчі події. Згідно законодавства, у день голосування внесення нових виборців до списків виборців не передбачається, заяви про включення до уточненого списку виборців можуть бути прийняті виборчими комісіями не пізніше, як за 5 днів до виборів.

Варто відзначити, що згідно частини другої статті 22 Закону України "Про вибори народних депутатів України" українці, що проживають за кордоном, могли голосувати лише за кандидатів, які висувалися по одномандатних округах міста Києва. Як відомо, у квітні ц.р. Конституційний Суд України визнав дане положення Закону не конституційним. Відтак, українці, що проживають за кордоном, зможуть проголосувати лише за кандидатів, які висуваються за партійними списками. Голосувати за кандидатів від партій та одномандатних округів можливо, виключно, перебуваючи на території України.

Олександре Вікторовичу, щораз більшає кількість закидів про те, що українських заробітчан обмежують в реалізації своїх основних прав як українського громадянина. Йде мова про те, що, за чинним законодавством, громадяни, які 5 останніх років не проживали на території України не мають права балотуватися в народні депутати. Яка Ваша думка щодо цього питання?

Не братиму на себе відповідальність за аргументацію, на підставі якої в Закон було включено дане положення (очевидно, про це слід запитати авторів законопроекту), але особисто розумію, що повністю відчувати та усвідомлювати реалії повсякденного життя держави та її народу, мати власну обґрунтовану позицію стосовно дій усіх учасників суспільно-політичних процесів, як від влади, так і опозиції, бути не лише їх стороннім спостерігачем, в тому числі із-за кордону, але й безпосереднім учасником, можливо лише проживаючи в Україні. Ймовірно, що термін депутатського мандату – п’ять років, є часовим критерієм та однією з вимог до потенційних кандидатів в народні депутати.

На двадцять першому році української незалежності наша держава стала об'єктом уваги всього світу, не тільки через судові процеси над колишніми урядовцями але й через те, що ми стали співгосподарями Євро 2012. З відгуків, які доходили до Вас, скажіть, будь ласка, Європа увімкнула Україну? Як змінилося ставлення мас-медіа до висвітлення подій в Україні?

Проведення у цьому році в Україні, разом з Польщею, Чемпіонату Європи з футболу стало першою за масштабом міжнародною подією в понад 20-річній історії нашої держави. На підготовку турніру були мобілізовані близько 40 млрд. гривень за 2 роки, це перевищує всі вкладення в інфраструктуру країни за 20 років. Проведення Євро 2012 стало національною об’єднавчою ідеєю, новою незабутньою сторінкою в нашій найсучаснішій історії. Україна змогла без проблем на кордоні прийняти мільйони гостей з усієї Європи, комфортно влаштувати їх, нагодувати, забезпечити належний рівень транспортної, сервісної інфраструктури. За визнанням гостей Чемпіонату, щирість і відкритість українців буквально перевернули сприйняття України в свідомості європейців. На власному досвіді вони усвідомили, що Україна – частина Європи, що українці – такі ж європейці. Уряд України розглядає даний результат як особливо важливу інвестицію у євроінтеграційний процес нашої держави. Керівництво УЕФА, команди – учасниці турніру та вболівальники високо оцінили організацію європейського футбольного свята, що безсумнівно, позитивно вплинуло на інформаційний простір і ставлення до України в Європі та в усьому світі.

З якими основними проблемами звертаються українські заробітчани до Генконсульства? Як Ви удосконалюєте послуги у консульської сфери та чи підвищуєте рівень співпраці з асоціаціями української діаспори?

Основними питаннями і проблемами, з якими українські громадяни звертаються до Генерального консульства в Барселоні, є весь спектр нотаріальних дій (зокрема, посвідчення довіреностей, заяв, свідоцтв тощо), продовження дії або видача нових закордонних паспортів, постановка громадян на тимчасовий консульський облік, оформлення набуття громадянства України за народженням дітьми, які народилися у наших співвітчизників на території округу, надання сприяння під час оформлення іспанських посвідчень водія на підставі українських посвідчень на виконання відповідної двосторонньої угоди, оформлення довідок про несудимість та сімейний стан, а також вирішення питань оформлення випадків смерті співвітчизників та репатріації в Україну тіл або урн з прахом загиблих. Генконсульство намагається завжди увійти в суть проблеми громадянина та запропонувати йому виключно законні шляхи її вирішення. Законодавча база, на підставі якої діють консульські працівники, є відкритою. Відтак, Генконсульство закликає українських громадян уникати послуг будь-яких посередників, а вирішувати питання, звертаючись безпосередньо до цієї установи.

Удосконалюючи форми роботи, Генконсульство розширило перелік консульських дій, здійснення яких можливе поштовим зв’язком. Крім того, на веб-сайті цієї установи кожна зацікавлена особа може отримати інформацію про наявність дозволів компетентних органів України на продовження або видачу їй закордонного паспорту. З минулого року консульські дії можуть бути оплачені безпосередньо в Генконсульстві іменними платіжними банківськими картками. Ближчим часом установа приєднається до Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування, що дозволить громадянам отримувати виготовлені в Україні закордонні паспорти нового зразка.

 

Асоціації української діаспори відіграють важливу роль в житті громад, не лише допомагаючи у вирішенні проблемних питань, але й виконуючи консолідуючу, інформаційно-просвітницьку функцію. Разом з асоціаціями, Генконсульство проводить виїзне консульське обслуговування співвітчизників у місцях віддаленого від Барселони їх компактного проживання. Звертаюся до всіх керівників громад, активніше інформувати українських громадян про викладені принципи діяльності Генконсульства та актуальні питання життя України.

Користуючись нагодою, сердечно вітаю усіх українців з 21-ю річницею незалежності України, бажаю процвітання державі, щастя і благополуччя українському народові!

Андрій ЯКУБУВ

(для тижневика «Новий Погляд»)

, Андрій Якубув

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux