• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Español
Ринок державних закупівель в Іспанії
Опубліковано 10 серпня 2020 року о 21:43

Іспанська система державних закупівель розподіляє повноваження серед центральних органів влади і мережі регіональних інститутів. Різноманітність державних замовників відкриває поле для експериментів, наприклад, появи майданчиків з електронних закупівель (платформи «e-procurement») і мережі покупців, створеної в останні роки на всіх рівнях влади національному, регіональному та місцевому. Крім інновацій, покращений контроль за держзакупівлями допомагає вивести їх на рівень відповідності директивам ЄС, що регулюють взаємовідносини країн-учасниць в сфері держзамовлень.

 


Законодавча база складається з трьох законів: оновлений  09.03.2018 року текст Закону про контракти державної сфери, затверджений королівським указом 14 листопада 2011 року; Закон про держзакупівлі в комунальній сфері, на транспорті та поштові послуги від 30 жовтня 2007 року; Закон про держзакупівлі в сфері оборони і безпеки країни від 1 серпня 2011 року. Усі три закони узгоджені з відповідними Директивами Євросоюзу. Регіональні інститути влади керуються Актами про закупівлі, закріпленими на місцевому законодавчому рівні.

Застосовуються 6 моделей: відкритий аукціон, обмежений тендер, переговорна модель, діалог з конкурентами, спрощені (малі) закупівлі і конкурсні проекти. Перші дві моделі - найбільш поширені у сфері держзамовлення, при цьому обмежений тендер передбачає певну процедуру, при якій замовник відкриває свої пропозиції кільком претендентам (не менше 5) з правом перевірки їх фінансового стану. Переговори і діалог використовуються з відібраними підрядниками (від 3 і вище) при складних закупівлі. Наприклад, коли не потрібно вказувати специфічні технічні дані або постачальникам дозволено висувати інші умови виконання заявки, ніж обумовлено в техзавданні.

 Спрощеними вважаються електронні закупівлі на суму від 18 000 євро до 60 000 євро (товари, послуги) і від 50 000 до 200 000 євро (роботи). Для держзамовника немає обмежень на подібні контракти, він може вибирати процедури і виконавців на свій розсуд. Сюди ж відносять і так звані «малі» контракти до 18 тис. євро (товари, послуги) і до 50 тис. євро (роботи). Відомості про оплату за них не публікуються в бюлетені. Це найбільш популярна модель регіональних закупівель.

 Конкурсні проекти в основному застосовуються там, де висуваються проекти на здійснення будь-яких завдань в архітектурі, будівництві, інжинірингу, програмуванні, містобудуванні і т.п. Обов'язковим елементом такого тендеру є оціночне журі, при цьому склад журі зберігається в таємниці.

Особливістю іспанської системи держзакупівель є гнучкі терміни. Крім 52 днів, які мають бути вказані в журналі ЄС, застосовується така система термінів: 26 днів на національному або регіональному рівні для аукціонів по роботах і 15 днів - для послуг і товарів. Якщо конкурс закритий, ці терміни можуть бути навіть зменшено, а у разі складних замовлень - узгоджено за складністю виконання. Тендери за моделями переговорного типу взагалі можуть бути виконані виключно за термінами між замовником і виконавцем.

В Іспанії застосовується такий захід, як офіційний реєстр замовників і виконавців за держзамовленням (ROLECE), який доступний на всіх рівнях влади. При реєстрації в реєстрі і одноразовому заповненні анкети учасників тендерів, немає необхідності в подальшому вказувати свої дані в кожному аукціоні. Існує інший реєстр, званий реєстром держконтрактів (Public Contracts Registry), де зібрана інформація про всі оплачені контракти у державному секторі країни.

Крім цих реєстрів є маса проміжних контрольних інститутів, за допомогою яких проводиться моніторинг аукціонів і їх результатів. Наприклад, є спеціальні державні регіональні бюро, які діють у 17 провінціях Іспанії і двох автономних містах. Інспектори цих установ ведуть статистику і відстежують законність процедур електронних торгів всередині країни. Регіональні замовники електронних торгів підпорядковуються регіональним аудиторським управлінням. Крім того, кожен регіон має свій інтернет-портал закупівель, а на сайтах великих замовників - спеціальний розділ закупівель.

Регуляцією національних держзакупівель займається центральна Рада при Мінфіні і держуправлінні. В його обов'язки входить збір і аналіз даних про всі держзакупівлі, підготовка звітів уряду, консультації ключових держзамовників, а також представництво Іспанії у сфері держзамовлення на міжнародному рівні ЄС (СОТ). Прийнята практика публікацій в спеціальному віснику про проведені тендери, а найбільші з них відображаються в такому ж бюлетені Євросоюзу. Усе це забезпечує відкритість і доступність аукціонів, необхідні для учасників системи держзакупівель в Іспанії. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux