• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Español
Генконсул України в Барселоні Олександр Хрипунов: нова Угода про соцзабезпечення може бути підписана з Іспанією до кінця року
Опубліковано 21 серпня 2013 року о 14:47

Генеральний консул України в Барселоні про свою роботу, тамтешнє українство та про нові успіхи в українсько-іспанських відносинах.

Іспанія – одна з основних країн, що приймає українських заробітчан. Лише за офіційними даними їх там понад 90 тис. осіб. Майже половина з них живуть та працюють на території автономних областей Каталонії, Валенсії та Балеарських островів, які ще й є чи не найулюблинішим курортним напрямком українських туристів. Нашими співвітчизниками там опікується Генеральне Консульство України в Барселоні. Очільник цієї установи, Олександр Вікторович Хрипунов, дав інтерв’ю «РД» з нагоди прийдешнього національного свята.

- Кожна професія має свої нюанси. Серед широкого спектру обов’язків консула є навіть забезпечення прибуття військовозобов'язаних громадян в Україну. Чи є змога виконати все, що потрібно, все, що хотілося б?

Дійсно, Консульським статутом України передбачено і таке завдання.

Крім надзвичайних ситуацій, українські громадяни звертаються до установи, щодо всього спектору нотаріальних дій, закордонних паспортів, консульського обліку, витребування документів з України, надання довідок, а також при радістих та трагідчних подіях життя. Ми також підтримуємо конструктивну взаємодію з іспанськими правоохоронними та судовими органами під час відстоювання прав та законних інтересів наших співвітчизників.

Складовими успіху є мотивація, професійність колективу, наявність ресурсів для досягнення цілей. Генконсульство має всі ці складові, а відтак є підстави розраховувати на успішну роботу, виконання завдань, яке ставить перед установою МЗС.

- Ввірений Вам консульський округ охоплює 800-кілометрове узбережжя Середземного моря. Чи вдається надати якісні консульські послуги всім бажаючим?

Наші співвітчизники мають бути задоволені рівнем обслуговування і якістю послуг. Звичайно, вдосконалення не знає меж, але в наявних умовах за два останні роки під моїм керівництвом установою вжито цілу низку системних заходів з удосконалення форм і методів роботи Генконсульства на усіх напрямах: від облаштування приміщення для відвідувачів спеціальними віконцями з переговорними пристроями до відновлення практики виїзних консульських обслуговувань у місцях віддаленого компактного проживання українських громадян.

Про суттєве підвищення рівня роботи Генконсульства нам пишуть українці після відвідування установи, і нас це надихає на подальше покращення роботи.

- На цей час минулого року консули здійснили 2 виїзних обслуговування у міста Валенсія та Торрев’єха, а цього року на разі жодного. У чому полягає проблема?

За весь минулий рік було проведено 4 виїзних консульських обслуговування: по 2 у ці міста. На 2013 рік за графіком було заплановано проведення 5 виїзних прийомів, однак загальне скорочення бюджетного фінансування установи змусило переглянути графік на перше півріччя поточного року. У свою чергу, Генконсульство запропонувало асоціаціям отримання консульських послуг у визначені суботні дні. Одна асоціація скористалася такою можливістю.

- Які особливі права українські заробітчани мають в Іспанії?

Українці, як будь-які іноземці, які законно проживають на території Іспанії, користуються, за певними виключеннями, тими і самими правами, як і власно іспанці.

Крім цього, між нашими країнами розбудована договірно-правова база, яка вже складається з 28 чинних договорів, з яких 9 - міждержавні.

З жовтня 2010 року діє Угода між Україною та Королівством Іспанія про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія. Цей документ надає право громадянам України, які легально проживають на території Іспанії, звертатися до відділень дорожньої поліції в провінціях за місцем проживання для обміну українських посвідчень водія на іспанські посвідчення.

Найважливіше значення для співвітчизників, які проживають в Іспанії, очевидно має підписана у 1996 році Угода про соціальне забезпечення громадян, а також Адміністративний договір щодо механізму застосування Угоди. Ними передбачено, зокрема, здійснення виплат у рамках загальнообов’язкового державного соціального страхування.

З урахуванням значних змін, які відбулися у законодавствах сторін, були погоджені і очікують на підписання нові тексти цих документів, якими вдосконалені питання, пов’язані з розрахунками сум пенсійних виплат та різних допомог, валюти виплат тощо, усунені розбіжності, які спричиняли складнощі при тлумаченні та застосуванні її положень. Також, з урахуванням стандартів ЄС, положення Угоди поширюватимуться на працівників сторін, незалежно від громадянства, у т.ч. осіб, які мають статус біженців.

Підписання цих двох документів сприятиме розширенню співробітництва між компетентними органами та установами України та Іспанії у сфері соціального забезпечення, а головне – посилить соціальний захист громадян обох держав.

- Які Ваші прогнози щодо дати їх підписання?

За моєю інформацією, підписання Угоди може відбутися вже до кінця поточного року.

- Факти повного чи часткового припинення діяльності багатьох українських асоціацій в Іспанії слід розумiти як брак державної підтримки?

Мені відомо про припинення діяльності лише однієї української асоціації в консульському окрузі за період моєї роботи в Барселоні. Не слід шукати саме зовнішні причини бездіяльності тієї чи іншої громадської організації. Маю приклади і з приємністю відзначаю активну діяльність декількох українських асоціацій у Барселоні, Гіссоні, Торрев’єсі, з якими Генконсульство охоче і плідно взаємодіє. Взагалі, той хто прагне досягти результату, шукає для цього можливості, а всі інші – причини, якими виправдати брак менеджменту чи власної бездіяльності. Українська держава, в рамках відповідних урядових програм, лише надає допомогу на підтримку заходів, запланованих громадами.

- Але ж за 2012 р. МЗС не виділило для таких заходів української діаспори Іспанії жодної гривні.

Обсяг фінансування Державної програми співпраці із закордонними українцями на період 2012-2015 рр. визначається щороку з урахуванням конкретних завдань та реальних можливостей. Міністерству закордонних справ на відповідні цілі у 2012 році було виділено майже 3 млн. грн. Очевидно, визначені пріоритети щодо фінансування заходів за кордоном вплинули на розподіл коштів по країнах. Цього року Генконсульство отримало від української громади округу конкретні пропозиції і надіслало їх до МЗС для врахування при формуванні бюджетного запиту на 2014 рік.

- В розмові з одним ведучим представником іспанської інтелігенції, той сказав мені: «Т.зв. “слов’янський світ” має велике культурне багатство, яким, сподіваюся, всі ми зможемо насолодитися у майбутньому». Що робиться, аби перенести це у майбутнє?

Повністю згоден з тезою щодо багатої культурної спадщини слов’янського світу, в якому Україна з багатовіковою історією посідає особливе місце. Недарма сім українських пам’яток історії та архітектури включені до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Мені приємно відзначити конструктивну співпрацю Генконсульства з окремими організаціями закордонного українства у мм.Барселона, Гіссона, Торрев’єха, Почесним консульством України у м.Валенсія. Їх ініціатива та організаційні зусилля помножені на інституційні зв’язки та можливості Генерального консульства дозволили у минулому та нинішньому роках провести низку важливих іміджевих культурних заходів, привернути увагу місцевої громадськості до України як сучасної європейської розвиненої держави із багатою історико-культурною спадщиною.

Йдеться, серед іншого, про організацію українських стендів та виступів фольклорних колективів з України на міжнародному фестивалі «Весь світ на площі» у м.Монтесінос, на фестивалі «Зустріч Націй» м.Барселона, яскраві концертні програми з нагоди річниць видатних подій, народних та національних свят у мм.Барселона, Гіссона та Торрев’єха, виставки витворів прикладного мистецтва, зокрема, української ляльки-мотанки, писанки та картин. Місцева спільнота завжди з великою зацікавленістю відвідує організовані українською громадою заходи, які проходять за підтримки органів місцевої влади.

Подорожам в Україну – зокрема з нагоди спортивних змагань – сприяє відсутність потреби в оформленні віз громадянам Євросоюзу, збільшення кількості прямих авіарейсів з Іспанії. Так, у цьому році з мм.Барселона та Жирона принаймні три авіакомпанії забезпечують щоденне сполучення з українською столицею.

Тому, є можливість відкривати для себе культурне і духовне надбання України вже сьогодні.

Розмовляв Андрій ЯКУБУВ

, Яндрій Якубув

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux