20 травня 2014 року Верховна Рада України 252 голосами схвалила Меморандум порозуміння й миру. Прийняття Меморандуму як акта широкого політичного компромісу стало результатом започаткованих Україною серії загальнонаціональних «круглих столів» національної єдності, що відбулися в Києві та Харкові, і будуть продовжені, зокрема, сьогодні в Миколаєві.
Документ був підтриманий представниками як коаліційної більшості, так і опозиції.
Меморандум порозуміння й миру покликаний стати одним з ключових чинників процесу врегулювання ситуації в Україні і є результатам широкого діалогу національної єдності.
Меморандум визначає шлях вирішення найгостріших питань внутрішнього життя держави та підтверджує відданість України Женевським домовленостям.
Важливими елементами документа стали підтримка проведення виборів Президента України як запоруки миру та єдності у суспільстві, забезпечення громадського порядку та спокою завдяки боротьбі з терористичними угрупованнями та незаконними формуваннями, а також готовність гарантувати статус російської мови.
Твердий намір ВРУ щодо конституційної реформи, готовність враховувати інтереси всіх регіонів та досягти деескалації напруги є потужним сигналом українському суспільству та світовій громадськості.
Визначаючи ключові кроки Верховної Ради України з подальшого розвитку держави, Меморандум дає відповіді на найгостріші питання з врегулювання ситуації в Україні. Він також підтверджує відданість України Женевським домовленостям і важливість деескалації напруги у деяких регіонах країни задля розвитку демократичної, суверенної і єдиної України.
Визначальними сигналами парламенту громадянам України та міжнародному співтовариству стали, зокрема, такі:
підтримка проведення виборів Президента України як запоруки миру та єдності, важливість забезпечення безпеки під час голосування та встановлення результатів, а також припинення окремими громадянами дій з метою перешкоджання виборам;
необхідність продовження антитерористичної операції з метою забезпечення безпеки громадян до періоду, коли будуть звільнені заручники та адміністративні будівлі і складено зброю всіма незаконними формуваннями;
засудження протиправного застосування зброї і насильства, заклик до роззброєння всіх незаконних формувань і звільнення захоплених будівель та інших громадських місць, а також підтвердження амністії для всіх за умови звільнення захоплених будівель і добровільного складання зброї, за винятком осіб, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини.
Верховна Рада гарантує проведення конституційної реформи, в основу якої буде закладено децентралізацію державної влади, парламентсько-президентський устрій та основні принципи правової держави.
Гарантування статусу російської мови і ухвалення Закону України «Про місцеві референдуми» підтверджують налаштованість української влади у державній політиці враховувати інтереси всього населення і всіх регіонів держави.