«Іноземці та особи без громадянства можуть здійснити в’їзд та виїзд з тимчасово окупованої території України лише зі спеціальним дозволом, виданим уповноваженим органами, та лише через визначені пункти пропуску». Так встановлює Постанова, ухвалена Кабінетом Міністрів України 4 червня 2015 р. У ній також йдеться про те, що будь-яка особа, яка порушить цю Постанову, буде покарана забороною на в’їзд в Україну. Ця Постанова була ухвалена задовго до «випадку Самойлової», який все ще не вирішений: Україна закликає Росію взяти участь у конкурсі Євробачення-2017, але запропонувати будь-якого іншого виконавця, який не порушив законодавство країни; у той час, як Росія та Європейська мовна спілка вимагаються від українського уряду скасувати заборону щодо співачки. Залишилося лише 29 днів до другого півфіналу Конкурсу, з якого було виключено Росію. Eurobloc взяв інтерв’ю у Генерального консула України в Барселоні пані Оксани Драмарецької, яка є родом з Києва та закінчила міжнародне право у Київському державному Університеті ім.Т.Шевченка.
Eurobloc: Що ви думаєте з приводу тиску, який чиниться на ваш Уряд, щоб дозволити Юлії Самойловій в’їхати в Україну?
ОД: Вона нелегально відвідала Крим. Порушила наше законодавство, тому до неї було автоматично застосовано відповідні положення закону. Будь-яка особа, яка відвідає тимчасово окуповані території, в інший спосіб, ніж встановлює закон, буде покараною. Це було, наприклад, у випадку з депутатами парламенту Франції. А що, статус учасника пісенного конкурсу Євробачення надає якийсь імунітет від відповідальності за вчинення подібного роду діянь? Вона порушила закон і отримала заборону на в’їзд! До речі, з самого початку було відомо, що ця співачка не може брати участь конкурсному відборі, оскільки є персоною нон-грата в Україні.
Eurobloc: А як, наприклад, має діяти особа, яка хоче відвідати Крим?
ОД: Ви маєте отримати спеціальний дозвіл від українських компетентних органів та заїхати через пункти пропуску, розташовані на підконтрольній Україні території. Якщо ви зробите це в інший спосіб, ви матимете відповідати за це. Це злочин. Відповідальність за це передбачена у Кримінальному Кодексі України. Вам буде заборонено в’їзд в Україну.
Eurobloc: У цьому конкретному випадку деякі особи намагаються поширити ідею про те, що Україна діє негуманно, забороняючи в’їзд інваліду.
ОД: Вона нормальна людина, така як ви і я. Порушила закон і має за це відповідати. Кілька днів тому окремі сербські парламентарі також були покараними забороною на в’їзд за нелегальне відвідання території Криму. Чому ми маємо застосовувати закон щодо членів парламенту Сербії, а щодо цієї жінки – ні? Бо статус учасника Євробачення надає їй імунітет? Це було відомо з самого початку! Шкода, що російська сторона використовує цю дівчину у своїх іграх, це несправедливо. Навіщо ставити її в таку ситуацію? Її інвалідність… вона нормальна людина, як будь-хто інший, і має відповідати за свої дії.
Eurobloc: А що, якби Україна дозволила Самойловій в’їхати до країни?
ОД: Тоді ми б сказали світові, що немає ніяких проблем у нелегальному відвіданні Криму, можете порушувати наш закон.
Eurobloc: Ми все ще не знаємо, чи братиме Росія участь у Конкурсі 2017…
ОД: Росія могла запропонувати іншого виконавця, однак відмовилася. А чому, власне, такий галас навколо неучасті Росії? Інші країни також не беруть участі, і ніхто про це не згадує! Наприклад, Боснія і Герцеговина не бере участі! Я працювала в Боснії, це чудова країна, з талановитими людьми, прекрасними вокалістами, але вони не приїдуть на конкурс. Мені шкода, що БіГ не бере участі у конкурсі в Києві. Але ніхто з цього приводу не галасує. А неучасть Росії чомусь викликає таку реакцію.
Eurobloc: До «випадку Самойлової», багато хто критикував Україну за формування «чорного списку» людей, яким заборонено в’їзд в Україну.
ОД: оскільки ці люди також порушили закон, вони небажані в Україні. Якщо Ви це зробите, і ви будете у цьому списку: журналісти, члени французького чи сербського парламенту, яка різниця! Їм заборонено в’їзд на три роки.
Eurobloc: Як ви думаєте, чи може ця ситуація спровокувати конфлікт між Україною та ЄС?
ОД: я так не думаю! Я не бачу жодної проблеми у цьому. Це наше законодавство. І зрештою не йдеться про штаб-квартиру ООН!
Eurobloc: Що б ви сказали людям, які побоюються їхати до Києва через безпекові питання?
ОД: У Києві немає жодних проблем з безпекою! Немає чого боятися! Конфлікт має місце в іншій частині України. Київ абсолютно безпечне місто, яке має досвід організації міжнародних заходів та має достатній ресурс для забезпечення безпеки людей. Ми вже організовували Євробачення у 2005 р., Європейський чемпіонат з футболу у 2012. За кілька днів до Євробачення у Києві проходитиме чемпіонат з хокею у Палаці спорту. Для Києва такі заходи не є новиною. Місцева влада знає, як все організувати. Усе буде добре.
Eurobloc: Що мають обов’язково відвідати уболівальники в Києві?
ОД: Київ – величезне місто! Центр міста досить відрізняється від того місця, де проходитимуть заходи. У центрі – велика кількість історичних будівель. Можна відвідати Києво-Печерську лавру. Або Майдан! Зараз це місце пов’язане з Революцією Гідності 2013 р., його варто відвідати: на цьому місці загинули люди, яких було вбито, тому це місце священне. Воно вражає і його варто відвідати під час перебування в Києві. Загалом у Києві є багато цікавих місць, це красиве і старовинне місто, у ньому багато ресторанів, де можна спробувати українську кухню. Річка Дніпро є дуже красивою. До речі, обидва береги будуть поєднані річковими трамваями. Тому варто відвідати Київ і взяти участь у заходах. Лівий берег – це нова модерна забудова. Наприклад, приміщення Міжнародного виставкового центру, в якому проходитиме Євробачення – нова велетенська споруда. Сподіваюся, що й з погодою нам пощастить!