Чому Європа потребує відкритої України?
CIDOB, Instytut Wschodni та Європа без бар’єрів провели публічну дискусію в Барселоні. Чому Європа має потребувати Україну? І яку Україну? Яким має бути запит з Заходу, щоб його почули тут, і почувши, змогли гідно відповісти? Пошукам відповіді на ці питання був присвячений публічний захід, що відбувся у Барселонському центрі міжнародних відносин CIDOB, другому за впливовістю центрові з аналізу політики у всій Іспанії, і першому – поза межами столиці.
Захід організовано спільно CIDOB, Європою без бар’єрів (Україна) та Східним Інститутом (Польща). Серед виступаючих – почесний президент CIDOB, колишній генсек НАТО та високий представник ЄС з питань зовнішньої політики Хав’єр Солана, голова комітету з питань Європейської інтеграції ВР України Борис Тарасюк, депутат Європарламенту від Польщі Павел Коваль та науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко. Серед учасників – місцеві експерти та громадські діячі, представники українських громадських організацій Каталонії а також Генерального консульства України в Барселоні на чолі з Генеральним консулом О.В.Хрипуновим.
Захід став частиною презентаційних заходів в рамках проекту «Українсько-іспанський міграційний вектор», здійснюваного Європою без бар’єрів спільно з CIDOB, підтриманого Міжнародним фондом «Відродження» в рамках сприяння співпраці аналітичних центрів з України та Західної Європи.
У своєму слові Хав’єр Солана звернув увагу на «фрустрацію», що його викликає Україна з погляду тих в Європі, хто переймається її долею і намагається допомогти. Попри численні сподівання, Україна не змогла утримати роль флагмана демократичних і ринкових перетворень в Східній Європі і закріпити незмінність свого європейського шляху розвитку. Тим не менше, умови сьогодення все ще лишають Україні шанс, якщо належні уроки з минулих та сьогоднішніх подій будуть винесені.
Доповідь «Відкрита Україна» польських партнерів заходу – Східного інституту, відомого організацією щорічних економічних форумів у Криниці Гурській – була представлена Марією Шмельовою, координатором напряму «Україна» даного інституту. Повний текст доповіді доступний тут http://www.forum-ekonomiczne.pl/wp-content/uploads/2012/04/Open_Ukraine4.pdf
Дослідження CIDOB, яке презентувала експерт Центру Елена Санчес, стосувалась ролі й місця української громади в іспанському (зокрема, каталонському) суспільстві. Доповідь виявила специфіку розселення, соціального статусу, сфер зайнятості та сприйняття української громади місцевим суспільством.
Європа без бар’єрів презентувала також результати опитування представників різних верств і професійних груп української діаспори в Іспанії, яке засвідчило чітку орієнтацію абсолютної більшості наших співвітчизників виключно на легальні формати проживання та працевлаштування.
За оцінкою голови «Європи без бар’єрів» Ірини Сушко, часи домінування нелегальної праці минули, і такі можливості не розглядаються переважною більшістю опитаних українців як прийнятні. Дослідження свідчить про високий рівень інтеграційної спроможності української громади в сучасне європейське суспільство, при збереженні зв’язків з батьківщиною та, у більшості випадків - національної ідентичності та відповідної самоорганізації.
Невдовзі матеріали спільних досліджень буде оприлюднено на нашому сайті.