• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Español
22 січня відзначається День Соборності та Свободи України
Опубліковано 22 січня 2013 року о 11:59

22 січня 2013 року в Україні та за її межами відзначають

День Соборності та Свободи України

З метою консолідації українського суспільства, зміцнення єдності народу навколо ідеї соборної української держави, утвердження ідеалів свободи і демократії, виховання у громадян почуття національної гідності, а також на виконання Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209/2011 в Україні 22 січня відзначається День Соборності та Свободи України.

22 січня 1919 року у Києві на Софійському майдані було проголошено об’єднання Західної і Східної України в єдину соборну державу та схвалено Універсал про Злуку Української народної республіки (УНР) і Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР).

„Віднині на всіх українських землях, розділених віками, Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині буде єдина велика Україна. Мрії, задля запровадження яких найкращі сини України боролися і вмирали, стали дійсністю” (з тексту Універсалу).

У відповідності до ухваленого документа, ЗУНР користувалася цілковитою автономією, збройні сили обох держав об’єднувались, усім громадянам гарантувалися демократичні права і свобода. Об’єднання ЗУНР з УНР було спробою реалізувати споконвічні мрії українців про возз’єднання в єдиній державі.

Важливим є факт легітимності соборницького процесу, який передував Акту Злуки. Ініціатори об'єднавчого руху – Українська Національна Рада та Директорія УНР – ще 1 грудня 1918 року уклали Передвступний договір про наміри об'єднати населення і території обох утворень в одній державі.

Проголошення Злуки мало і безпеково-політичне значення, адже обидві території потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту від іноземного військового втручання.

Об'єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного, неекспансіоністського збирання територій в єдиній суверенній державі. Етнонаціональна консолідація базувалася на таких засадничих принципах, як історичне самоусвідомлення спільності, ідеали свободи і незалежності, добровільне волевиявлення, опора на власні політичні і матеріальні ресурси.

Як засвідчила історія, Акт злуки мав декларативний і символічний характер. Сторони, що об’єднувалися, не мали достатньої кількості державотворчих сил, щоб вистояти в складних тогочасних умовах.

Все ж цей документ став могутнім виявом волі українців до консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Це був реальний крок до об'єднання українських земель, який і сьогодні істотно впливає на національно-політичні процеси в Україні.

Минуло багато років відтоді, але прагнення українців жити в об’єднаній, соборній державі завжди зміцнювало народ як зрілу світову спільноту, яка здатна будувати потужну миролюбну демократичну державу. Відлунням подій 1919 року став “живий ланцюг”, який утворився 22 січня 1990 року на підтримку соборності українських земель від Львова до Києва, об’єднавши Захід і Схід України.

Починаючи з минулого року, 22 січня українське суспільство згадує і події осені 2004 року, коли значна частина населення стала на захист свого волевиявлення під час президентських виборів.

Враховуючи історичне значення процесів кінця 2004 року, які засвідчили волелюбність українського народу, його прагнення до свободи і демократичних цінностей, Президентом України був підписаний Указ №1209/2011 стосовно поєднання заходів з нагоди видатних подій 1919-го та 2004 років.

У зв’язку із святом у місті Києві, усіх регіонах України та за її межами за участю української громадськості проходитимуть урочисті та культурно-мистецькі заходи, науково-практичні конференції та уроки в школах, покладання квітів до пам’ятників діячам, які зробили вагомий внесок у державотворення.

* * *

На виконання Указу Президента України від 03.01.2012 №1-1/3, 22 січня 2013 року в Генеральному консульстві України в Барселоні відбулись урочисті збори за участю представників організацій української громади Каталонії та Валенсії, під час яких учасники віддали шану Державному Прапору та Державному Гімну України, обговорили інформацію про історичні події 1919 та 2004 років та їх значення в історії державотворення.

Напередодні свята, 19 січня, в суботніх українських школах мм.Барселона та Торрев’єха пройшли тематичні уроки історії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux